Duma województwa łódzkiego – Zduńska Wola

Zduńska Wola leży w województwie łódzkim. Prawa miejskie ma od 1825 roku. Historia osadnictwa w tym miejscu datuje się na XIV wiek. Miasto było kiedyś ośrodkiem włókienniczym, było w nim wiele firm włókienniczych. W XX wieku było węzłem kolejowym.

Województwo łódzkie a Zduńska Wola

Dzisiaj to nieduże miasteczko jest popularne i warto je odwiedzić. Do miasta przybywali tkacze z Czech i Niemiec. Poza tym miasto było wielokulturowe, nie brakowało w nim Żydów.

Ocalał cmentarz żydowski, którego nie zniszczyła II wojna światowe. W mieście nie ma kościołów gotyckich lub zamków, nie jest aż tak historyczne, ale istnieje w nim muzeum Św. Maksymiliana Marii Kolbe. W tym mieście święty przyszedł na świat, dlatego też upamiętniono jego obecność w taki właśnie sposób, czyli organizując kameralne muzeum poświęcone jego życiu oraz wierze.

Zwiedzanie Zduńskiej Woli czas zacząć

Miasto nie jest bardzo zabytkowe, ale ma kilka miejsc godnych zwiedzenia. Należą do nich dom św. Maksymiliana Kolbe, cmentarz żydowski, Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty zasługuje na poznanie. Jeśli jest trochę wolnego czasu to warto wybrać się do sąsiedniej miejscowości, Pabianic, do skateparku lub na pole golfowe. Każdy znajdzie coś dla siebie, a wizyta w Zduńskiej Woli może być miłym wypoczynkiem.

Na weekendowy wypad lub na przedłużony weekend sprawdzi się dobrze. Tereny zielone to park miejski oraz Las Paprocki w okolicach tego ładnego miasteczka. Spędzenie czasu wśród zieleni na pewno się sprawdzi i przyniesie wiele miłych wrażeń.

Zduńska Wola jest miejscem wyjątkowym, leży na równinach, nie ma tutaj gór, ale zieleni nie brakuje, ciekawych miejsc jest kilka do poznania.