Ekologiczna inwestycja w gminie Zduńska Wola: dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła

W ciągu minionych 12 miesięcy, tereny gminy Zduńska Wola były świadkiem zakończenia istotnego przedsięwzięcia dotyczącego ekologicznych metod pozyskiwania energii. Prace nad projektem pozwoliły na modernizację lub całkowitą wymianę systemów grzewczych w blisko 300 domostwach. Obecnie, lokalne władze planują wprowadzenie nowego programu dopłat, który ma na celu pomoc mieszkańcom w eliminacji tzw. kopciuchów. Inicjatywa jest inspirowana podobnym rozwiązaniem, które już funkcjonuje w mieście Zduńska Wola.

– Czerpiemy inspirację z działań Urzędu Miasta Zduńska Wola. Przyjęliśmy do realizacji wiele zasady regulaminowych oraz założeń strategicznych wypracowanych przez nich. Zaprezentowaliśmy te pomysły naszym radnym, którzy po analizie wyrazili na nie zgodę. Aktualnie, przed skierowaniem propozycji na sesję w celu jej oficjalnego przyjęcia, prowadzimy konsultacje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – tłumaczy wójt gminy Zduńska Wola, Henryk Staniucha. Dodaje, że przewiduje, iż decyzje w tej sprawie oraz środki w budżecie gminy zostaną zabezpieczone najpóźniej do czerwca tego roku.

Planowana wysokość dotacji na ten cel wynosi około 5 tys. zł i będzie możliwe jej połączenie z funduszami z rządowego programu „Czyste powietrze”. To rozwiązanie umożliwi beneficjentom skorzystania z dwóch źródeł dofinansowania. – Zakładamy udzielenie wsparcia na wymianę systemów grzewczych na ogrzewanie gazowe, w tym połączenie z siecią gazową, automatyczne kotły na biomasę spełniające normy piątej klasy, ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła – wylicza Henryk Staniucha. Szef lokalnej administracji liczy, że program spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, co przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, przede wszystkim poprzez zapewnienie czystszego powietrza.