Kiedy powstała Zduńska Wola i co warto o niej wiedzieć?

Zduńska Wola to historyczne miasteczko. Najstarsza wzmianka o Zduńskiej Woli pochodzi z 1394 roku. Widać zatem, że miasto ma historyczny  rodowód. Prawa miejskie otrzymała w 1825 roku, czyli relatywnie późno. Przez wieki była wsią.

Jakie historyczne atrakcje warto zobaczyć w Zduńskiej Woli?

W Zduńskiej Woli warto obejrzeć bazylikę z 1782 roku. Zabytkowy jest też żydowski cmentarz z XIX wieku. W tym mieście urodził się Maksymilian Maria Kolbe, męczennik, który oddał życie za więźnia w obozie koncentracyjnym. Jest to wielki akt poświęcenia, opisywany oraz ekranizowany. Nieliczni ludzie są gotowi na takie poświęcenie. Dom, w którym franciszkanin przyszedł na świat obecnie ulokowany jest przy ulicy Maksymiliana Kolbe nr 9. Patronem miasta jest Maksymilian Kolbe.

W obrębie miasta znajduje się Las Paprocki, oaza zieleni oraz spokoju. Muzeum Historii Zduńska Wola jest historycznym miejscem dla każdej osoby. W parku miejskim znajduje się wiąz polny, najstarsze drzewo w tym mieście, o obwodzie sześciu metrów. Coraz więcej osób docenia to piękne i nastrojowe miasteczko. W nim można spokojnie zadbać o odpoczynek. Pracę także można tutaj znaleźć.

W 1940 roku w Zduńskiej Woli naziści utworzyli getto

Zamordowali na miejscu 150 osób, a pozostałe wywieziono do Chełmna nad Nerem, tam też je mordując. Jest to czarna karta w historii tego miasta z czasów II wojny światowej.

Ciekawostką jest to, że Zduńska Wola obecnie walczy o tytuł rowerowej stolicy Polski. Ma pewne szanse, aby nią zostać i zdobyć sławę oraz przyciągnąć miłośników rowerowych przejażdżek. Zielone i spokojne miasto przyciąga fanów historii oraz teraźniejszości.