Uruchomiono regularne połączenia intermodalne ze Zduńskiej Woli do Rotterdamu i Wielkiej Brytanii

Po długim okresie testowania, które rozpoczęło się w kwietniu, przewoźnik PKP Cargo oficjalnie wprowadził regularne przewozy intermodalne. Te połączenia łączą terminal PKP Cargo zlokalizowany w Zduńskiej Woli Karsznicach z portem w Rotterdamie w Holandii oraz z Wielką Brytanią.

Transporty będą odbywać się dwa razy w tygodniu, wykorzystując pociągi przeznaczone do przewozu naczep samochodowych. Ładunki dostarcza lokalna firma Agromex. Trasa kolejowa prowadzi z Karsznic do morskiego portu w Rotterdamie, gdzie następuje załadunek naczep Agromex’u i holenderskiej DFDS Seaways na prom tego ostatniego przewoźnika. Po dotarciu do Wielkiej Brytanii, ładunki są ponownie załadowane na naczepy i rozwożone do odbiorców.

Głównymi towarami przewożonymi w ramach tego połączenia są produkty rolno-spożywcze. Realizacja połączeń z wykorzystaniem wagonów dwukieszeniowych służących do przewozu naczep samochodowych umożliwia przeniesienie części tras ciężarówek z dróg na tory, co jest celem zarówno PKP Cargo, jak i firmy Agromex.

Terminal multimodalny w Karsznicach został uruchomiony w listopadzie 2023 roku. Była to bardzo opóźniona inwestycja, której koszt wyniósł 128 mln zł. Spółka PKP Cargo Terminale otrzymała jednak dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 51 mln zł, co znacznie przyczyniło się do realizacji tego projektu.