Zobacz niesamowity skansen lokomotyw w Karsznicach

Zduńska Wola jest idealnym miejscem, w którym zachwyci się niejeden fan pociągów. Znajdujący się Karsznicach, gminie Zduńska Wola, Skansen Lokomotyw wyposażony jest w wiele eksponatów. Skansen stworzony został w miejscu stacji kolejowej i parowozowni.

Zwiedzanie Skansenu Lokomotyw – co warto wiedzieć?

Pomysł jego stworzenia wynikł z inicjatywy pasjonatów i byłych pracowników, którzy chcieli ochronić maszyny przed zniszczeniem.

Skansen Lokomotyw nie jest dużej wielkości, jednak nie oznacza to, że jest na nim mało eksponatów i obiektów do zobaczenia. Na terenie skansenu znajduję się zaskakująca ilość lokomotyw i wagonów. Zwiedzanie skansenu rozpoczyna się od wejścia przez część z kasami. Po wejściu od razu zwrócimy uwagę na muzeum i stojące lokomotywy i wagony. Na terenie skansenu znajduje się również duża makieta przedstawiająca kolejową część Karsznic. Pierwsze lokomotywy zobaczymy już przed wejściem, jednak nie warto przez to rezygnować z wejścia do skansenu, ponieważ to dopiero za nimi znajdują się najlepsze eksponaty, które zaskoczą każdego miłośnika kolei. Na terenie skansenu możemy zobaczyć wagony, lokomotywy elektryczne i spalinowe, pług odśnieżny czy nawet żurawia. Ze względu na istnienie parowozowni nie zabrakło również zabytkowych parowozów. Dla prawdziwych miłośników wydzielona jest również część terenu, na której znajdują się elementy, takie jak agregat prądotwórczy czy silnik spalinowy. W budynkach można znaleźć dużo historii i makiet.

Do niektórych lokomotyw można wejść z przewodnikiem, jednak całość skansenu można zwiedzać samemu. Skansen Lokomotyw to miejsce na wycieczkę zarówno dla małych, jak i dużych fanów pociągów.