Fotowoltaika na płaskim dachu? Tak, to możliwe!

Mimo że panele fotowoltaiczne najczęściej kojarzą się z dachami skośnymi, na tych płaskich również mogą być zainstalowane. Nie jest to bardzo kłopotliwe. Tym samym każdy, kto chciałby zyskać ekologiczne źródło prądu, ma na to szansę. Jak montowana jest fotowoltaika na dachu płaskim?

Czy fotowoltaika na płaskim dachu ma sens?

Mitem jest, że panele fotowoltaiczne nie mogą zostać zamontowane na dachu innym niż skośny. Okazuje się nawet, że jest to bardzo efektywne rozwiązanie, biorąc pod uwagę szerokość geograficzną, w jakiej leży Polska. Fotowoltaika na płaskim dachu to zawsze dobry sposób, aby pozyskiwać prąd w sposób ekologiczny. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem.

W tym przypadku niezbędna jest specjalna, wsporcza konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie właściwego kąta nachylenia modułów. Gdy montaż zostanie powierzony profesjonalnej i doświadczonej firmie, nie należy obawiać się o to, że instalacja będzie nieefektywna. Fachowcy zadbają o każdy szczegół, aby osiągnąć wszystkie korzyści płynące z fotowoltaiki.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na płaskim dachu – dostępne możliwości

Wsporcza konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim zwykle powstaje z aluminium. To lekki, a jednocześnie trwały materiał. Dla tego typu powierzchni wyróżnia się dwa podstawowe sposoby montażu.

Panele fotowoltaiczne – montaż na dachu płaskim bez balastu

Pierwsza dostępna możliwość to zainstalowanie fotowoltaiki bez balastu. Wówczas elementy montażowe są zakotwione w konstrukcji dachu. Można to zrobić:

  • już podczas budowy, zanim zostanie wykonana hydroizolacja,
  • w dowolnym momencie po zakończeniu budowy, przebijając warstwę hydroizolacyjną.

Przy takim montażu szczególną uwagę trzeba zwrócić na szczegóły. Niezbędne jest zabezpieczenie szczelności. Wynika to z faktu, że konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na płaskim dachu będzie ciągle pracować, m.in. pod wpływem podmuchów wiatru.

Fotowoltaika – montaż na płaskim dachu z balastem

Drugim sposobem jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych z balastem. To metoda pozwalająca na uniknięcie ingerowania w konstrukcję płaskiego dachu. Jako obciążenie wykorzystuje się fundamentowe bloczki lub betonowe płyty.

Tu konieczne jest obliczenie, ile potrzeba takiego balastu, aby nie obciążyć nadmiernie konstrukcji. Trzeba również uwzględnić, czy fotowoltaika wytrzyma napór wiatru. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie ma obaw o szczelność dachu z uwagi na brak ingerencji w jego budowę.

Jak należy ustawić panele fotowoltaiczne na dachu płaskim?

Panują tu zasady podobne jak w przypadku montażu fotowoltaiki na gruncie. Należy zwrócić uwagę na rozstaw rzędów – panele znajdujące się na przodzie nie mogą zaciemniać tych umieszczonych z tyłu. W zależności od ilości dostępnego miejsca ustawia się je pionowo lub poziomo. Najczęściej stosowany kąt nachylenia to 15 stopni.

Wbrew wciąż krążącym mitom fotowoltaika na płaskim dachu daje wiele możliwości. Gdy w pobliżu domu nie ma wysokich obiektów, które mogłyby przesłaniać instalację (np. drzew), panele fotowoltaiczne można skierować na południe. To optymalny układ, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy, niezależnie od konstrukcji dachu. Aby uzyskać czystą, tanią energię elektryczną, należy zwrócić się do firmy z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie.